Świąteczne pierniki

 Drogie Panie i Panowie !

 

Podobno domeną kobiet jest gotowanie. Nie do końca z tym się zgadzamy, ponieważ znamy masę mężczyzn (nawet w redakcji), którzy niejednokrotnie lepiej tworzą fantastyczne dania od kobiet. Tak więc przygotowaliśmy tą listę przepisów kulinarnych z myślą o obojga płci i z nadzieją, że ugniatanie ciast i wypiekanie kruchych i słodkich cudeniek, będzie dla Was świetną rozrywką na te Święta - nie mówiąc już o doznaniach smakowych po wyjęciu ich z piekarnika !

 

DROBNE PIERNIKI

PIERNIK NA PIWIE

PO ŻYDOWSKU

PRZEKŁADANY

PRZEKŁADANIEC DANUSI

PIERNIK MAMY WOJTKA

PIERNIK DLA KONRADA

ŚLĄSKI PIERNIK Z MARCEPANEM

 

DROBNE PIERNIKI

”Kuchnia Polska” pod red. dr Stanisława Bergera


1,25 kg mąki, 40 dkg cukru, 25 dkg miodu, 5-10 dkg tłuszczu, 2 jaja, karmel, 1 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżeczka przyprawy piernikowej (cynamon, goździki, pieprz, gałka muszkatołowa - utłuczone i przesiane),
1 żółtko do posmarowania, masło do formy,
lukier do ozdobienia.


Przyrządzić karmel: 2 dkg cukru zrumienić silnie na patelni, wlać 1/8 l wody, zagotować.
Stopić tłuszcz. Cukier zalać gorącym karmelem, wymieszać. Gdy cukier rozpuści się, dodać miód, przyprawy, zagotować, ostudzić. Mąkę przesiać do miski (część odłożyć do podsypania), dodać miód, sodę, jaja, tłuszcz, wymieszać łyżką. Wyłożyć na stolnicę, podsypać mąką. Zagnieść niezbyt twarde ciasto, wyrobić bardzo starannie. Ciasto pozostawić na stolnicy na 2-3 godziny, a następnie rozwałkować na grubość 12 cm i szklanką lub foremkami wycinać pierniczki. Ułożyć je na wysmarowanej tłuszczem blasze i piec 20-30 min w ciepłym piekarniku. Wystudzone pierniczki można polukrować.

PIERNIK NA PIWIE

wg Danusi Pacześnej z Kłodzka


50 dkg mąki, po 1 szklance jasnego miodu i piwa, 4 jaja, 3/4 szklanki cukru, 25 dkg masła, 2 łyżeczki przyprawy do pierników, 1 łyżeczka sody, 10 dkg posiekanych orzechów włoskich i laskowych.


Miękkie masło utrzeć z cukrem i wciąż ucierając dodawać po jednym żółtku. Następnie dodać miód, przyprawy, a na końcu wlać piwo. Wsypywać stopniowo przesianą mąkę wymieszaną z sodą, orzechy i starannie wymieszać, aby nie powstały grudki. Na koniec dodać sztywną pianę z białek.
Dwie podłużne foremki (12x25cm) wysmarować tłuszczem, nałożyć ciasto.
Piekarnik rozgrzać do ok. 200° C. Piec ciasto 50-55 minut. Po wyjęciu ostudzić, szczelnie owinąć, odłożyć na 3 tygodnie. Przekładać powidłami śliwkowymi lub kremem budyniowym.

PO ŻYDOWSKU

wg Joanna Sereinig - przepis z Sieci


3 i 1/2 szklanki przesianej mąki, 1/4 łyżeczki soli, 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1/2 łyżeczki cynamonu, 1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, 1/8 łyżeczki zmielonych goździków, 4 jajka, 3/4 szklanki cukru, 4 łyżki oleju, 2 szklanki płynnego miodu, 1/2 szklanki mocnej, świeżo parzonej kawy, 1 i 1/2 szklanki posiekanych orzechów.


Mąkę przesiać z solą, proszkiem do pieczenia, sodą i korzeniami. Jajka ubić do białości, ciągle ubijając dodawać stopniowo cukier, ubić na gęsty, puszysty kogel - mogel. Stale ubijając dodać olej, miód i kawę, połączyć składniki. Ubijając masę miodową, dodać mąkę w trzech porcjach, ubić na jednolite ciasto. Dodać orzechy, dokładnie wymieszać. Dużą tortownicę lub dwie formy keksówki suto wysmarować masłem i obsypać mąką (jeszcze lepiej wysmarować olejem, wyłożyć folią aluminiową lub pergaminem i ponownie posmarować olejem). Wlać ciasto, wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika (170° C); ciasto w tortownicy piec godzinę z kwadransem, ciasto w keksówkach - 50 minut. Spróbować patyczkiem, czy wypieczone. Po wyjęciu z piekarnika ustawić na specjalnej wkładce do wystudzenia, przełożyć na talerz, szczelnie przykryć.
Można podawać posypane cukrem pudrem (ale po co?).


PRZEKŁADANY

wg KUCHNI Magazynu dla smakoszy nr 11/1995


CIASTO : 1 kg mąki, 35 dkg cukru, 1/2 kg miodu, 4 jajka, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 torebka przyprawy do pierników, 2 łyżeczki masła i 2 łyżeczki mąki do przygotowania formy.

MASA DO PRZEŁOŻENIA : 25 dkg konfitur pomarańczowych lub dżemu, 10 dkg migdałów, 10 dkg łuskanych orzechów włoskich, 10 dkg fig, 10 dkg rodzynek, 10 dkg daktyli (mogą być również owoce kandyzowane), 1/2 szklanki miodu.

 

Przygotować ciasto : miód z przyprawami do piernika zagrzać w rondelku. Ubić z cukrem na puszystą masę. Mąkę wraz z sodą przesiać na stolnicą. W mące zrobić dołek, wlać do niego ciepły miód i nożem zarobić ciasto. Dodać ubite jajka i znowu zarobić nożem. Następnie wyrabiać ciasto, aż będzie lśniące i gładkie. Przykryć ściereczką i odstawić na 2 - 3 godziny. Przełożyć ciasto do formy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Piernik piec około 60 min. w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 ° C. Następnie sprawdzić patyczkiem, czy upieczony. Po tygodniu, gdy piernik zmięknie, przekroić je na pół i przełożyć masą.

 

Przygotować masę : do rondelka włożyć konfitury i miód. Podgrzewać je (stale mieszając) na płytce, na małym ogniu, tak długo, aż masa zgęstnieje. Migdały i rodzynki sparzy, migdały obrać ze skórki i posiekać wraz z orzechami. Figi, daktyle i ewentualnie owoce kandyzowane pokroić na małe kawałki. Wszystkie bakalie dodać do masy, chwilę smażyć na małym ogniu, a następnie przestudzić. Ciepłą masą przełożyć ciasto.
Wierzch piernika można polukrować, posmarować polewą czekoladową i posypać orzeszkami lub kolorową posypką.

PRZEKŁADANIEC DANUSI

wg Danusi Pacześnej z Kłodzka


Ciasto po upieczeniu powinno poleżeć ok.10 dni, aby zmiękło.
CIASTO : 80 dkg mąki pszennej, 20 dkg mąki żytniej, 50 dkg miodu, 1 1/2 szklanki cukru, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 kopiasta łyżka przyprawy do pierników.
MASA DO PRZEŁOŻENIA : 25 dkg konfitury z pigwy lub renklod, po 10 dkg migdałów, orzechów (włoskie, laskowe), fig, rodzynek, cykaty, 1/2 szklanki miodu.
Poza tym : masło i mąka do formy, polewa czekoladowa.


Przygotować ciasto : Jajka ubić z cukrem na pulchną masę. W rondelku zagrzać miód z przyprawą do pierników. Mąkę wymieszać z sodą, przesiać na stolnicę, zrobić dołek, wlać do niego miód i nożem zarobić ciasto. Dodać jajka i wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i lśniące. Przykryć ściereczką i odstawić na kilka godzin, aby "odpoczęło". Formę wysmarować masłem i wysypać mąką. Piekarnik nagrzać do temp. 180 stopni C. Ciasto włożyć do formy i piec ok. 1 godziny, sprawdzając patyczkiem pod koniec tego czasu, czy ciasto upieczone. Ostudzone ciasto szczelnie zawinąć i odłożyć na ok. 10 dni, a następnie przełożyć masą.


Przygotować masę : Migdały sparzyć, obrać ze skórek, posiekać razem z orzechami, figi pokroić drobno. Konfitury z miodem podgrzewać w rondelku tak długo, aż zgęstnieją. Dodać bakalie, smażyć jeszcze chwilę na małym ogniu, przestudzić. Ciepłą masą przełożyć piernik przekrojony na pół. Polać polewą czekoladową.


PIERNIK MAMY WOJTKA

Aneta, miłośniczka pierników


35 dag prawdziwego miodu, pół kilograma mąki, 10 dag masła, 3 jajka, łyżeczka proszku do pieczenia, przyprawy korzenne do smaku, bakalie, czekolada do polania.


Rozpuszczamy miód, ale ostrożnie! nie na pełnym ogniu! Wrzucamy doń przyprawy, np. którąś z gotowych, albo też te, które uważamy za stosowne. Dodajemy masło, niech się rozpuści. Dodajemy mąkę. Jak trochę ostygnie, to wrzucamy, ucierając/ubijając, po jednym żółtku. Z białek ubijamy pianę, wszystko delikatnie mieszamy. Dodajemy proszek do pieczenia. Dorzucamy bakalie (sporo - orzechy, migdały, rodzynki, śliwki suszone...).  Mieszamy. Wylewamy do podłużnej formy i pieczemy godzinę w temperaturze 180°C.
Po upieczeniu wyjmujemy z formy i polewamy rozpuszczoną gorzką czekoladą. W tym momencie można wykonać dekorację: albo wspomniane przeze mnie kwiatki, albo cokolwiek innego. Można ten piernik długo przechowywać i podawać, np. z powidłami śliwkowymi. Niektórzy też lubią do niego konfiturę truskawkową, ale dla mnie to ciut za słodkie
.

PIERNIK DLA KONRADA

Jola

1/2 kostki masła, 4 jajka, 1/2 szkl. cukru, 1/2 szkl. mleka, 1 łyżka kakao, 2 szkl. maki, 1 łyżka miodu, 1 torebka przypraw do piernika, 1 plaska łyżeczka sody 0,5 słoika powideł śliwkowych, bakalie: rodzynki, orzechy włoskie, morele i śliwki suszone, skorki pomarańczowe i co kto ma.


Wszystko co sypkie wymieszać razem. Masło z cukrem utrzeć, dodawać potem kolejno cale jaja. Dalej dosypywać mieszankę sypką i mleko oraz miód. Miksować i już. Na koniec bakalie-te suche( morele, śliwki - uprzednio namoczyć i w paseczki np. obtoczyć w mące żeby nie klapnęły na dół). Dobrze, jak masło i jaja wyjmie się wcześniej,  żeby nabrały temperatury pokojowej. Jak w trakcie bełtania trochę się zetnie- nic złego- potem wróci do normy jak już będą wszystkie składniki połączone. No i wrzucić powidełka.
Piec w kuchence elektrycznej w temp. 175°C przez 40 min., w gazowej 180-190°C - trochę dłużej ( patyczakiem go sprawdzić). Jak ostygnie polać go można polewą czekoladową. 
Ja zrobiłam go wczoraj na próbę - nowy trafiony przepis -(uwaga - podwoiłam składniki i wyszła blacha 25x41).


ŚLĄSKI PIERNIK Z MARCEPANEM


CIASTO: 50 dkg płynnego miodu, 70 dkg cukru, 15 dkg masła, 3 jaja, 5 dkg zmielonych orzechów laskowych, 5 dkg przyprawy piernikowej (mielony imbir, goździki, cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, ziele angielskie), 5 dkg kakao, filiżanka zaparzonej mocnej kawy,1,5 kg mąki pszennej, 2 płaskie łyżeczki sody, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia.
MARCEPAN : 30 dkg migdałów, 30 dkg cukru pudru, kieliszek koniaku lub 3 łyżki soku cytrynowego.
LUKIER CZEKOLADOWY: 30 dkg cukru pudru, 5 dkg kakao, 5 dkg masła, 5 łyżek gorącego mleka.
POZA TYM: dżem malinowy lub powidła śliwkowe do przełożenia.


Przygotować marcepan
: przygotować na trzy dni przed pieczeniem piernika. Migdały wrzucić do wrzątku na 1 minutę i jeszcze gorące wyłuskać ze skórek, obsuszyć lekko w ciepłym piekarniku, po czym przepuścić 2 razy przez maszynkę. Zmielone migdały utrzeć w donicy, dodając cukier puder i koniak (lub sok z cytryny). Utartą masę podgrzewać w rondlu, ciągle mieszając, aż zacznie odstawać od dna. Zawinąć w wilgotną lnianą szmatkę i zostawić na trzy dni.


Przygotować ciasto : płynny miód, cukier i masło ucierać w misce, aż utworzy się płynna masa. Ciągle ucierając dodawać po jednym jajku, wsypać zmielone orzechy, dodać korzenie, kakao, wlać kawę.  Mąkę przesiać i wymieszać z sodą i proszkiem do pieczenia (soda podniesie ciężkie ciasto w pierwszych minutach pieczenia, proszek będzie je spulchniał przez cały czas pieczenia). Połączyć mąkę z masą miodową, ciasto dokładnie wyrobić i odstawić w chłodne miejsce na kilka naście godzin, można nawet na cały tydzień. 
Ciasto podzielić na 3 części, cienko rozwałkować i upiec 3 placki. Piec ok. 30 minut w temp. ok. 180°C
Gdy placki ostygną, dwa z nich posmarować dość grubo dżemem malinowym lub powidłami śliwkowymi i złożyć. Wierzch także posmarować cienko dżemem lub powidłami. Następnie rozwałkować na stolnicy posypanej cukrem pudrem cienki płat marcepanu wielkości placka piernikowego i nałożyć na górę. Trzeci placek  piernikowy również posmarować cienko dżemem i tą właśnie stroną przyłożyć do marcepanu. 
Piernik przykryć arkuszem papieru pergaminowego i obciążyć. Następnego dnia pokroić na niewielkie kostki i polukrować czekoladą lub lukrem czekoladowym.


Przygotować lukier czekoladowy:  cukier puder, kakao, masło i mleko utrzeć na jednolitą masę. Płaskim pędzelkiem smarować kostki piernikowe.

 

Polityka Prywatności